Een brug met een verhaal: Nieuw geopende circulaire fietsbrug heet ‘De Patriot’

05 jul , 18:13Gemeente - politiek
unnamed (16)
gemeente Haarlemmermeer
ABBENES - Op vrijdag 3 juli opende wethouder Marja Ruigrok namens de gemeente Haarlemmermeer een bijzondere nieuwe fietsbrug over de Hoofdvaart bij Abbenes. Met de brug is de oversteek voor fietsers veiliger geworden. De brug is gebruikt en dus circulair en heeft een naam die ver teruggaat in de geschiedenis: De Patriot. Die naam verwijst naar een moedige verzetsgroep uit de Tweede Wereldoorlog.  Ook is in de brug een gedicht van Polderdichter Leo Richardson verwerkt. Dit gedicht is een ode aan de Hoofdvaart.
(bron en foto’s: Gemeente Haarlemmermeer)
Tweedehands en duurzaam
Niet alleen heeft de brug een naam met een verhaal erachter, ook de brug zelf heeft een bijzonder verhaal. De gemeente Haarlemmermeer kocht de brug tweedehands via de Bruggenbank: een soort marktplaats voor gebruikte bruggen. Ooit deed het dienst als havenbrug in Vlissingen. Na diverse aanpassingen is dit inmiddels het vierde leven van deze brug. Samen met bouwbedrijven Dura Vermeer en Vic Obdam Staalbouw is de brug opnieuw ingericht. De brug heeft een slanker uiterlijk gekregen, landhoofden (de steunpunten aan weerszijden) van gerecycled beton en een nieuwe duurzame slijtlaag. Zo gaat de brug nog zeker 80 jaar mee. De groene kleur past bij het poldergebied. Op de leuning van de brug staat een gedicht van Leo Richardson, de Polderdichter van Haarlemmermeer. Het gedicht heet Hoofdvaart.
unnamed (17)
gemeente Haarlemmermeer
De Patriot 
De naam ‘De Patriot’ is bedacht door Anton Zekveld uit Huigsloot. Hij deed mee aan een naamwedstrijd van de gemeente. Zijn idee werd door de straatnamencommissie van de gemeente gekozen als naam voor de brug. Zijn keuze is niet zomaar: De Patriot was een illegale krant én een verzetsgroep die tijdens de Tweede Wereldoorlog actief was in de regio. De verzetsgroep verspreidde nieuws om mensen moed te geven. Veel mensen durfden toen niet naar geallieerde radiozenders te luisteren, uit angst voor de Duitsers. De krant van De Patriot zorgde dat zij toch op de hoogte bleven van wat er in de wereld gebeurde.
Monument
Op 8 september 1944 werden op het erf bij landbouwer Klaas van Reeuwijk te Abbenes drie jonge verzetsmannen doodgeschoten die betrokken waren bij de Patriot. De boerderij stond aan de Hoofdweg Oostzijde. Op de plaats van dit drama werd op 30 juli 1945 het verzetsmonument Abbenes opgericht op initiatief van de verzetsbeweging en met steun van veel bewoners uit Haarlemmermeer. De naam van de brug werd door Dhr. Zekveld samen met wethouder Ruigrok onthuld.
unnamed (15)
gemeente Haarlemmermeer
Vaker circulair
In haar speech tijdens de opening liet wethouder Ruigrok de aanwezigen weten dat de gemeente Haarlemmermeer steeds vaker naar circulaire oplossingen zoekt bij het inkopen van materialen: “Niet alleen voor deze brug hebben we voor tweedehands, of pre-loved, gekozen maar in het afgelopen jaar hebben we ook gebruikte parkeerautomaten overgekocht van de gemeente Valkenburg. Weggooien is ontzettend zonde dus als spullen nog prima bruikbaar zijn dan geven we ze in Haarlemmermeer graag een tweede, derde of zelfs vierde leven!”
loading

Loading articles...

Loading