Woensdag zien we sterretjes: sterrenregen Orioniden ook in regio Kennemerland zichtbaar

18 okt , 16:52 Natuur
ChatGPT Image 18 okt 2025, 16_29_40
AI generated

KENNEMERLAND – In de vroege ochtend van woensdag 22 oktober is boven de regio Kennemerland een bijzonder natuurspektakel te zien: de Orioniden, een jaarlijks terugkerende meteorenzwerm die zijn hoogtepunt bereikt in de nacht van dinsdag op woensdag met tot wel 26 vallende sterren per uur. Kortom: heb je wat te wensen dan is woensdag jouw dag!

De Orioniden ontstaan uit stof- en gruisdeeltjes die de beroemde Halley-komeet tijdens haar omloop rond de zon heeft achtergelaten. Wanneer de aarde door deze baan beweegt, branden de deeltjes op in de atmosfeer, zichtbaar als de bekende ‘vallende sterren’. De zwerm is actief van begin oktober tot begin november, maar bereikt zijn maximale activiteit op woensdag 22 oktober, rond 05.00 tot 06.00 uur Nederlandse tijd.

Tot zesentwintig meteoren per uur

Bij gunstige omstandigheden zijn in Nederland tot wel twintig vallende sterren per uur zichtbaar. Het aantal kan variëren afhankelijk van lichtvervuiling en bewolking. De meteoren lijken hun oorsprong te hebben in het sterrenbeeld Orion, dat in de zuidoostelijke hemel staat, maar de lichtstrepen zijn over de hele hemel te zien.

Goede omstandigheden, mits het weer meewerkt

De maan speelt dit jaar nauwelijks een rol: rond het maximum is het (bijna) nieuwe maan, dus niet meer dan een klein sikkeltje, waardoor er geen storend maanlicht is. Wel lijkt het weer in Kennemerland wisselvallig. De verwachting voor de nacht van dinsdag op woensdag spreekt van buien en opklaringen. Wie de sterrenregen wil zien, zal dus enig geluk moeten hebben met het wolkendek.

Beste kijktijd en locaties

De beste periode om te kijken is tussen 04.30 en 06.30 uur, net voor zonsopkomst. Donkere, open plekken bieden de grootste kans om de vallende sterren te zien. In Kennemerland zijn de duinen en kustgebieden ideaal, zoals bij Zandvoort, Bloemendaal, Wijk aan Zee, Castricum en  Egmond aan Zee. Daar is de invloed van stadslicht minimaal en het uitzicht wijd.

Waarnemers doen er goed aan zich warm te kleden, een ligstoel of mat mee te nemen en hun ogen even de tijd te geven om te wennen aan het donker. Het loont de moeite om niet rechtstreeks naar Orion te kijken, maar juist met een brede blik over de hemel te turen: meteoren kunnen overal verschijnen.

Als het weer meewerkt, biedt de nachtelijke hemel woensdag een fraai schouwspel. De Orioniden zorgen jaarlijks voor een van de mooiste en bekendste sterrenregens van de herfst.